مستقیم بمباران عربستان نظامیان سعودی ارتش و کمیته های مردمی یمن

مستقیم: بمباران عربستان نظامیان سعودی ارتش و کمیته های مردمی یمن بین الملل یمن عربستان نظامی سعودی

گت بلاگز وب‌گردی این بیماری در کمین فست‌فود خورها

یک فوق تخصص گوارش عنوان کرد: عوض کردن الگوی غذایی از تغذیه سنتی به صنعتی و میل جوانان به خوردن فست فود، بااهمیت ترین عامل موثری است که آمار ابتلایان به بیما

این بیماری در کمین فست‌فود خورها

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دکتر محمود اسحاق حسینی افزود: اگرچه عوامل مختلفی منجر به ابتلای افراد به التهاب صفرا می‌شود، ولی با توجه به این‌که جوانان زیاد از گذشته به این بیماری مبتلا می‌شوند نشان می‌دهد که عوض کردن سبک تغذیه از بااهمیت ترین عوامل ابتلای این بیماری است که در نتیجه تشکیل سنگ در اثر خوردن غذاهای چرب به خاص فست فودها به وجود می‌‍آید.

به گفته این فوق تخصص گوارش، در گذشته این بیماری زیاد در افراد ۴۰ تا ۵۰ سال به اوج مشاهده می‌شد، ولی امروزه در میان جوانان این بیماری بسیار دیده می‌شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر آن زیاد کردن این بیماری نسبت به گذشته در میان افراد لاغر هم مشاهده می‌شود در صورتی‌که در گذشته افراد چاق زیاد در معرض مبتلا شدن به التهاب کیسه صفرا بودند. همچنین در میان خانم‌های جوان و مجرد نیز این بیماری مرسوم شده است هست، در حالی که این بیماری معمولا در زنانی بروز پیدا می کرد که بعد از چند وضع حمل به این بیماری مبتلا می‌شدند.

این بیماری در کمین فست‌فود خورها

اسحاق حسینی راجع به این بیماری نیز توضیح داد: کیسه صفرا یک عضو ذخیره‌ای در بدن است و صفرای ترشح شده است را جهت مواقع مورد نیاز به منظور هضم چربی‌ها مصرف می‌کند، در صورت به هم خوردن ترکیبات صفرا، ترشح آن قطع شده است و در نتیجه هضم و جذب چربی‌ها صورت نمی‌گیرد.

این فوق تخصص گوارش اظهار کرد: به همین علت چربی‌ها در ابتدا به صورت گل و لای تجمع یافته و به مرور تشکیل سنگ صفرا می‌دهند، به طوری که ممکن است یک سنگ ۱۵ میلیمتری حدود سه سال طول بکشد تا تشکیل شود.

اسحاق حسینی افزود: وجود سنگ در کیسه صفرا ممکن است سالها بی‌علامت باشد و اغلب اوقات به طور ناگهانی در سونوگرافی‌ها مشخص می‌شود که سنگ ایجاد شده است هست، رسوب و تجمع این مواد، منجر به زیاد کردن ضخامت کیسه صفرا شده است و در نهایت باعث التهاب آن می‌شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که این سنگ‌ها زیاد کردن یابد و بیماری علامت‌دار شود، با حرکت سنگ، در قسمت فوقانی شکم فرد احساس درد خواهد کرد که با خوردن غذاهای چرب درد آن زیاد خواهد شد.

یک فوق تخصص گوارش عنوان کرد: عوض کردن الگوی غذایی از تغذیه سنتی به صنعتی و میل جوانان به خوردن فست فود، بااهمیت ترین عامل موثری است که آمار ابتلایان به بیما

این فوق تخصص گوارش گفت: شدت این بیماری گاهی ممکن است در بیمار زردی ایجاد کند به طوری که رنگ چشم‌ها و بدن زرد شده است و بعضا با تب و لرز نیز همراه است که در این صورت باید تحت عمل جراحی، کیسه صفرا برداشته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان این‌که بعد از عمل خارج کردن کیسه صفرا فرد با اسهال روبرو می‌شود، عنوان کرد: این مسئله در مدت کوتاهی مرتفع خواهد شد ولی این افراد، باید از خوردن غذاهای چرب خودداری کنند، لیکن عملا با خوردن غذاهای چرب، هضم و جذب چربی صورت نمی‌گیرد و می‌توان گفت مصرف غذاهایی که با چربی همراه باشد در واقع هیچ خاصیتی جهت فرد نخواهد داشت.

رئیس بخش گوارش بیمارستان امیراعلم توصیه کرد: جهت این‌که در سنین پایین این پرسشها جهت افراد کمتر به وجود بیاید بهتر است خانواده‌ها مراقب غذای خود، کودکان و جوانان باشند و از مصرف غذاهای چرب، فست فودها، سس‌های چرب، پرخوری‌ و درهم خوری‌ به خاص در میهمانی‌ها خودداری کنند.

منبع:سلامت نیوز

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بیماری | افراد چاق | خوردن غذا | فست فود | التهاب کیسه صفرا | بیماری گوارشی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog