مستقیم بمباران عربستان نظامیان سعودی ارتش و کمیته های مردمی یمن

مستقیم: بمباران عربستان نظامیان سعودی ارتش و کمیته های مردمی یمن بین الملل یمن عربستان نظامی سعودی

گت بلاگز اخبار پزشکی زنگ‌ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

اقدامات ناکافی دستگاه‌های دولتی باعث گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شده است و اکنون نیز شاهد ورود سویه تازه این بیماری که تلفات انسانی نیز در ب

زنگ‌ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

زنگ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

عبارات مهم : ویروس

اقدامات ناکافی دستگاه های دولتی باعث گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شده است و اکنون نیز شاهد ورود سویه تازه این بیماری که تلفات انسانی نیز در بر داشته، به کشور هستیم.

به گزارش مهر، شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور به تدریج در حال تبدیل شدن به یک چالش بزرگ هست؛ بیستم آذرماه امسال، سید فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخمگذار ایران، از شیوع گسترده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور خبر داد و با اشاره به اینکه در سال گذشته در همین تاریخ، حدود ۲۰ کانون بیماری در کشور وجود داشت، گفت: امسال از ابتدای مهرماه تاکنون، بیش از ۱۷۰ کانون آلوده داشته ایم که تقریباً ۹۰ درصد آن، مربوط به واحدهای صنعتی است و حدود ۹.۵ میلیون قطعه مرغ طی این ۸۰ روز، از بین بردن شده است اند.

از آن تاریخ تا امروز هر چند که مسئولان می گویند کارها مناسبی در جهت جلوگیری از گسترش بیماری انجام شده، ولی تعداد مرغ های معدومی به ۲۵ میلیون قطعه رسیده و بیماری شیوع گسترده ای در کشور داشته که به گفته کارشناسان ناشی از کارها ناکافی و کمتر از حد استاندارد، جهت کنترل بیماری بوده است.

زنگ‌ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

یکی دیگر از مواردی که مسئولان شرکت دامپزشکی روی آن تاکید می کردند این بود که آنفلوانزای فوق حاد پرندگانی (H۵N۸) که امسال در کشور شیوع یافته ادامه روند سال قبل است و ما با شیوع سویه جدیدی از بیماری در کشور مواجه نیستیم؛ ولی طی روزهای اخیر خبر ورود سویه تازه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان(H۵N۶) به کشور که گفته می شود قابل انتقال به انسان نیز هست، نگرانی های جدیدی را بوجود آورده است.

در همین زمینه سید فرزاد طلاکش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شناسایی سویه تازه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (H۵N۶) در کشور اظهارداشت: متاسفانه این سویه حدود ۱۲ سال قبل در دنیای شناسایی شده است بود و امسال جهت نخستین بار وارد کشور ما شده است است.

اقدامات ناکافی دستگاه‌های دولتی باعث گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شده است و اکنون نیز شاهد ورود سویه تازه این بیماری که تلفات انسانی نیز در ب

وی با بیان اینکه سویه مذکور در کشورهای چین، روسیه و بعضی کشورهای آسیای شرقی گزارش شده است بود، گفت: این سویه میل به انسانی نیز دارد و متاسفانه در کشورهایی که با آن درگیر بوده اند چند مورد تلفات انسانی گزارش شده است است.

کسانی که با طیور زنده و تلف شده است سر و کار دارند، مراقب باشند

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور عزیزمان ایران در گفتگو با مهر تصریح کرد: به همین جهت افرادی که با طیور زنده و تلف شده است سر و کار دارند، باید مواظبت های خاص به عمل آورند؛ ضمن اینکه سد اول در این زمینه استانهای شمالی مانند گیلان، مازندران و گلستان و همچنین استان های شمال غربی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی هستند.

زنگ‌ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ما در جلسات شخصی و مصاحبه با رسانه های جمعی اعلام کرده بودیم احتمال ورود سویه جدیدی از این بیماری به کشور زیاد هست، راجع به اینکه چه اقدامی می توان جهت کنترل شیوع این ویروس در کشور انجام داد، گفت: خوشبختانه کارها خوبی انجام شده است هست، پرندگانی که تلف شده است اند در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان قرار داشتند، که این پارک منطقه حفاظت شده است محیط زیست است.

طلاکش با اشاره به اینکه شیوع این سویه تازه موجب ایجاد تلفات سنگینی شده است هست، گفت: در همان منطقه ظرف ۱۰ روز ۱۵۰۰ قطعه از خانواده اردک سانان از بین رفته هست؛ بلافاصله آن منطقه را قرنطینه و رفت و آمد افراد را به آنجا ممنوع کرده اند، که این اقدام خوبی است.

اقدامات ناکافی دستگاه‌های دولتی باعث گسترش بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور شده است و اکنون نیز شاهد ورود سویه تازه این بیماری که تلفات انسانی نیز در ب

وی ادامه داد: ولی اگر پرندگان حامل ویروس، قبل از اینکه دچار تلفات شوند، از منطقه خارج و به نقاط دیگر بروند ما باید منتظر تلفات ناشی از این ویروس در سایر نقاط نیز باشیم.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور راجع به اینکه آیا هم اکنون این ویروس در جمعیت مرغ بومی و واحدهای مرغ صنعتی گزارش شده است است؟، گفت: این ویروس ابتدا از طریق پرندگان مهاجر وارد کشور می شود سپس در جمعیت مرغ بومی شیوع می یابد تا بتواند با شرایط کشور ما سازگار، تکثیر و تعداد آن زیاد شود؛ بعد از آن واحدهای مرغ صنعتی را درگیر می کند.

زنگ‌ خطر جهت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به صدا درآمد

طلاکش اضافه کرد: بنابراین اگر قرار است ما تلفاتی مشاهده کنیم باید این تلفات را ابتدا در جمعیت مرغ بومی ببینیم؛ این اتفاق نیز ابتدا در جمعیت مرغ بومی استانهای شمالی مانند استان گیلان که بیماری نخست در آنجا گزارش شده، مشاهده می شود، بعد سایر استانها و سپس واحدهای صنعتی مرغ تخم گذار؛ هنوز گزارشی از آلودگی به این ویروس در جمعیت مرغ بومی سایر شهرها دریافت نشده است.

وی راجع به اینکه آیا هم اکنون بجز کیاشهر منطقه دیگری نیز به این ویروس آلوده شده است است؟، گفت: فعلا جز کیاشهر آلودگی به این ویروس جدید، در نقطه دیگری گزارش نشده است.

رییس جمهور بالاخره علت گرانی تخم مرغ را اعلام کرد

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور عزیزمان ایران در بخش دیگری از سخنان خود جمعیت مرغ معدوم شده است بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد را نیز ۲۵ میلیون قطعه مرغ اعلام و راجع به گران شدن مجدد قیمت تخم مرغ اضافه کرد: طبیعی بود که این اتفاق رخ دهد، ولی باید علت مهم این مساله را به مردم گفت، ما از ابتدا نیز می گفتیم که علت مهم این امر را به مردم بگویید که رییس جمهور روز گذشته این کار را انجام داد.

طلاکش همچنین با اشاره به اینکه واردات تخم مرغ به علت نوسانات قیمت ارز دچار اختلال شده است هست، تصریح کرد: اصلا ما نمی توانیم مقدار زیادی تخم مرغ وارد کنیم چون کشور ترکیه خود با این بیماری درگیر است و تخم مرغ کم دارد ضمن اینکه گران است.

دولت خسارت مرغداران را نداد؛ مرغداران پنهان کاری کردند

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار کشور عزیزمان ایران در بخش دیگری از سخنان خود راجع به اینکه چه راهکاری جهت کنترل شرایط به وجود آمده و برون رفت از این بحران وجود دارد؟، اظهارداشت: همین کاری که الان در بوجاق انجام شده، باید راجع به ویروس قبلی نیز انجام می شد؛ باید در روستاها پایش انجام می گرفت، اگر تلفاتی در مرغ بومی مشاهده می شد، بلافاصله اطراف آن را خالی می کردند، ولی این کارها نیاز به پول دارد هنگامی که که شرکت دامپزشکی پول ندارد این کارها را رها می کند.

طلاکش توضیح داد: با بیان اینکه سال های گذشته هنگامی که واحدی معدوم می شده است جهت جلوگیری از گسترش بیماری، تمام واحدهای مرغداری واقع تا شعاع ۳ کیلومتری آن واحد نیز معدوم می شده است هست، ولی امسال به علت اینکه اعتبارات کافی وجود نداشت، این کار انجام نشد.

وی گفت: یکی از بااهمیت ترین دلایل گسترش بیماری همین عنوان بوده که شعاع کانون آلوده تخلیه نشده، یکی دیگر از دلایل این است که اصلا سراغ پایش روستایی رفته نشده است ضمن اینکه در دو سال گذشته خسارت واقعی مرغداران به آنان پرداخت نشده بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان در گزارش بیماری پنهان کاری کردند؛ بیماری گسترش پیدا کرد و بعد خبر دادند، کسانی که تلفات داده بودند اجناس داخل مرغداری را جا به جا و سپس اعلام تلفات کردند.

اگر اطلاع رسانی نشود، تلفات انسانی می دهیم

وی تصریح کرد: اگر مسئولان این کارها را اجرایی کنند می توانند از شیوع ویروس تازه در کشور جلوگیری کنند، ویروس که همواره وجود دارد، اگر بخواهیم بیماری زا نشود باید میزان تراکم آن را کم کردن دهیم و اجازه ندهیم تکثیر پیدا کند.

طلاکش ادامه داد: اگر روند کنترل به شکل فعلی ادامه یابد، احتمال شیوع گسترده ویروس وجود دارد و حتی ممکن است شاید شیوع آن در جمعیت انسانی باشیم؛ اگر اطلاع رسانی کافی در منطقه نشود احتمال این امر وجود دارد.

وزارت بهداشت روستائیان را آگاه کند/ مردم دلواپس مصرف مرغ و تخم مرغ نباشند

وی گفت: این وظیفه وزارت بهداشت است که وارد عمل شود و از شرکت دامپزشکی توقعی نیست و این شرکت وظیفه ای در این زمینه ندارد؛ الان وزارت بهداشت باید شروع به آموزش دادن روستائیان استانهای شمالی کند که مراقب باشید و اگر این علایم مشخص را مشاهده کردید حتما آن را گزارش کنید، اگر علایم مشکوکی در طیور خود مشاهده کردید بلافاصله آن را به دامپزشکی گزارش کنید.

طلاکش راجع به اینکه آیا جهت مصرف فرآورده های طیور مانند گوشت مرغ و تخم مرغ محدودیتی وجود دارد یا اینکه باید در دمای خاصی پخته شوند؟، گفت:انتقال این بیماری به انسان از طریق ماکیان زنده یا مصرف خام گوشت و تخم صورت میگیرد و چون در فرهنگ ما خام ذلت وجود ندارد، میزانی که پخته می شود مسئله خاصی ندارد.

وی اضافه کرد: باید گوشت مرغ نه فقط راجع به بیماری آنفلوانزا بلکه جهت جلوگیری از شیوع انواع میکروب های احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد، در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد حرارت ببیند و راجع به تخم مرغ نیز همین که زرده آن سفت باشد؛ کافی است

واژه های کلیدی: ویروس | بیماری | پرندگان | پرندگان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog